Jak se správně zorientovat v dámských společenských šatech

Dostanete-li pozvánku na nějakou společenskou akci, kromě informací o místě a času konání by měla takové obsahovat informaci týkající se požadovaného oblečení, tzv. dress codu. Pro vyjádření toho, jak by mělo vypadat vhodné oblečení pro danou událost, se používají anglické výrazy. Zde je jejich krátký a jednoduchý přehled, který Vám usnadní orientaci v nich.

černé šaty

  • Black Tie

Jedná se vůbec o nejčastější variantu společenského oděvu. Žena by měla zvolit dlouhé večerní šaty spíše dlouhé než krátké. Ty jsou vhodné pouze v případě, že se jedná o méně formální akci.

  • White Tie

Pro tuto příležitost se nejlépe hodí honosné a luxusní společenské šaty. Dáma by na sobě měla mít dlouhou večerní róbu.

glamour šaty

  • Creative black Tie

I v tomto případě se jedná o formální událost, přesto můžete v tomto případě popustit trochu uzdu fantazii a zvolit šaty sice spíše dlouhé, ale zároveň také korespondující s posledními módními trendy.

  • Formal

Jak název napovídá, volit byste měli nějaký formální oděv. Na místě jsou dlouhé večerní šaty, pokud se však budete nacházet v uvolněnějším prostředí, nemusíte se bát ani koktejlových šatů či kostýmku. Pokud se v názvu objeví navíc slovo Semi, je vhodné v době do šesté hodiny večerní sáhnout po elegantním kostýmku. Pokud se jedná o večerní akci, budou lepší volbou opět koktejlové šaty.

hezký portrét

  • Little black dress

Pro tuto příležitost si můžete s klidným svědomím obléknout krátké společenské šaty, buď, nebo koktejlové. Pokud se jedná o barvu, můžete sáhnout po klasické černé, nebojíte-li se barev, můžete sáhnout i po extravagantnějším modelu.

  • Coctail

Zde je z názvu jasné, že by si žena měla obléknout koktejlové šaty. Vyberte si krátké elegantní šaty, doplňte je vhodnou kabelkou a lodičkami na vyšším podpatku.

  • Dressy casual

Pod tímto názvem se skrývá lákavý název „ nedbalá elegance“, což může někoho vést ke klamné myšlence, že se jedná o džíny a tričko. Tak tomu ale není, ženy by měly sáhnout po šatech, které nemusí být ani dlouhé ani honosné, ale stačí, když budou elegantní a budou ji slušet.