Co je to Scrapbooking

Scrapbooking zažil v průběhu staletí tři výrazné vlny. Jeho počátky se datují do pozdního středověku druhé poloviny 15. století, vznikl v Anglii a postupně se rozšířil do zemí západní Evropy a na území Nového světa – USA. Tam zakotvil poměrně stabilně a druhá vlna přišla na počátku 80. let minulého století právě odtud. V současné době zažíváme třetí vlnu scrapbooking, která zasáhla ve velké míře i Českou republiku.
diamant v růži.jpg
Češi jsou lidé nesmírně tvořiví a většina z nás nerada přijímá cizí vzory, resp. je může přijmout teprve tehdy, má-li dotyčný možnost stvořit něco ze své vlastní fantazie. Scrapbooking je vlastně zpracovávání různých malých dárečků, přáníček, fotografických minilab, zápisníčků a deníčků. Tvořivá činnost vychází ze spojení slov „book“ (kniha) a scrab (výstřižek), tedy něco jako kniha vytvořená z výstřižků.
abstraktní umění.jpg

Z čeho tento způsob tvorby sestává

Scrapbookový papír
Základní materiál v mnoha různých barvách, vzorech, motivech. Jde o speciální papír bez ligninu a bez pojiva na bázi kyselin (Acid Free), který časem nemění své vlastnosti, především zabarvení. Papíry se prodávají buď jednotlivě, nebo v celých sadách.
Řezačky
Jelikož se jedná o tvorbu papírových alb, přáníček a bločků, je třeba řezačka papíru. Nůžky nejsou přesným nástrojem a řezané konce musí dokonale sedět a být rovné podle šablony, kterou řezačka (např. Fiskars) má.
Alba
Některá alba jsou již hotová a dají se různě přizdobovat. Jestliže ovšem tvoříte alba od začátku podle vlastní fantazie, jsou k tomu zapotřebí knihtiskařské vázací kroužky, šanonová zapínání, plastové obálky – kapsy v různých velikostech. Hotová alba jsou většinou kartonová s bílými stránkami, ale prodávají se i speciální hnědavé odstíny z recyklovaného papíru, které mohou některým z vás připomínat viktoriánské období britského impéria poloviny 19. století.
dopisní papír.jpg
Lepidla
Základ tvoří tekutá lepidla, a to buď krémové barvy, která se v průběhu zasychání stanou průhlednými (tzv. Glossy Accens), nebo lepidla bílá, jejichž maz rovněž zprůhlední, tzv. PVA adhesive. Kromě lepidel se jako spojovací materiál používají oboustranné lepicí pásky a pro tvorbu trojrozměrných efektů gelové čtverečky a puntíky 3D, případně lepicí pěnové pásky.