Metalhalogenidové a sodíkové výbojky při pěstování rostlin

Okolní svět vnímáme svýma očima jako soulad tvarů a barev a přitom si častokrát neuvědomujeme, že barvy jsou jen druhem elektromagnetického vlnění světelného spektra o určitých vlnových délkách. Naše oči také zachytí pouze určitou část spektra, neznamená to tedy, že co naše oči nevidí, to že neexistuje, např. infračervené a ultrafialové obory světelného záření.
velký skleník.jpg

Rostlinný svět vykazuje v mnoha ohledech podobenství s člověkem. Rostliny také nejvíce reagují právě na světelná spektra viditelná naším zrakem. Pro růst a jejich rozmnožování je právě rozhodující světlo o vlnových délkách 400 – 750 nanometrů. Pouze s tím rozdílem, že rostliny nevnímají očima, ale celým svým tělem – listy, květy a stvoly. Pro tyto živé bytosti je světlo dokonce klíčovým prvkem a na jeho intenzitu jsou mnohem citlivější, než lidé.

Jestliže se zaměříme na pěstování rostlin v umělých podmínkách skleníků, musíme také řešit jejich osvětlení. Pěstitelé používají k těmto účelům v podstatě dva druhy osvětlovací techniky. Metalhalogenidové a sodíkové výbojky.

Metalhalogenidové vysokotlaké výbojky vyzařují světlo posunuté do modré oblasti spektra a tím pádem prospívají ke zvýšené tvorbě růstu listů a stonků, tedy především k zelené hmotě. Pod tímto světlem sice rostliny rostou pomalejším tempem, jsou však poměrně robustní.

Osvit sodíkovými výbojkami je vhodný zejména tehdy, kdy se pěstitel zaměřuje na rychlejší vzrůst a na květenství, i když se slabšími stonky rostlin. Obecně lze tedy říci, že halogenidová výbojka se hodí pro růstové období, a sodíková pro období kvetení.

Duální výbojky – to jsou ve své podstatě sodíkové zdroje, jejichž náplň emituje světelné spektrum více do modré barvy.
městské zemědělství.jpg

Jak velký výkon výbojek je třeba k osvitu určité plochy

1000 W postačí efektivně osvítit plochu o rozměrech 1,5 x 1,5 m

600 W postačí rostlinám na ploše 1,2 x 1,2 m

400 W stačí na plochu 1 x 1 m

150 W pokryje plochu 0,6 x 0,6 m