Topinambury prospěšné vašemu tlustému střevu


Úspěšná detoxikace

Pojem detox či detoxikace se ujal mezi některými nadšenci, kteří propagují zdravý životní styl. Existuje mnoho metod, jak si pročistit tělo a zbavit jej uložených odpadních látek, zejména v tukové tkáni. Podstatné je však kromě čištění zásobovat organismus potřebnými živinami. Ideální je poskytnout mu způsob, jakým se zbavuje škodlivin samo, než podstupovat drastické zákroky, i když občasný klystýr zpravidla (až na některé výjimky onemocnění tlustého střeva) neuškodí.

květ topinamburu

Základ jsou zdravá střeva – trávicí trakt je velmi složitý komplex orgánů, které mezi sebou musí spolupracovat. Potrava je zpracovávána již slinami v ústech a poté, co doputuje do žaludku, kde probíhá další trávicí cyklus, prochází tenkým střevem, odkud se vstřebává obrovské množství výživy. Nejvíce odpadních a toxických látek včetně odumřelých buněk se však koncentruje v tlustém střevě. A právě v těchto místech je velká pravděpodobnost, že se zachytí nějaké toxiny, které buď ovlivní přímo střevní sliznici, anebo se dostávají zpět do krevního oběhu.

Musíme tedy dbát o to, aby bylo tlusté střevo pravidelně vyprazdňováno, v ideálním případě každý den ráno, dle Tradiční čínské medicíny v „hodině tlustého střeva“ mezi pátou a sedmou hodinou ranní (zimního času). Pro tento proces je velmi důležitá vláknina a té se některým lidem ve stravě nedostává. Všimnete si toho např. v supermarketech, kde se denně prodají statisíce rohlíků a housek z bílé pšeničné mouky, kde téměř žádná vláknina není.

pole s topinambury

Dopřejte si topinambury

Dostatek vlákniny (polysacharid Inulin) obsahují topinambury. Inulin využívají prospěšné střevní bakterie, které nám pomáhají s trávením a potažmo i se zmíněnou detoxikací. Prodej topinambur zajišťují některé specializované e-shopy, můžete si je dopřát syrové nebo vařené, případně dušené, anebo připravované jako bramborové hranolky.