Povinná výbava auta

Pokud se nechcete dostat do křížku s policií, která vás zastaví při běžné kontrole, a bude chtít vaši výbavu vidět, zkontrolujte si raději, zda máte všechno tak, jak má být. S tím vám pomůže tento článek.

Autolékárnička

Věc, která asi napadne každého z nás, když se řekne povinná výbava automobilu. Existuje spoustu druhů v různých cenových kategorií. Liší se jejich vybavenost, ale i v té nejlevnější autolékárničce, pokud je tak označená, musí být základní povinná výbava, jako jsou nůžky, rukavice, škrtící obinadlo, náplasti a obvazy. Dejte si také pozor na expiraci. Každá autolékárnička má jen určitou dobu trvanlivosti. Poté je třeba vybavení pořídit znovu.

Lékárnička

Reflexní vesta pro řidiče

Reflexní vesta v oranžové či zelené barvě je nezbytné vybavení, které pravděpodobně někdy na svých cestách využijete. Pokud se vám stane na automobilu nějaký defekt a je nutné vystoupit do vozovky, nikdy si nezapomeňte vestu nasadit! Pozor, některé země vyžadují vestu pouze pro řidiče automobilu, některé pro každého pasažéra v autě, tím pádem byste měli mít v autě vest pět, pokud se jedná o pětimístný vůz.

Trojúhelník

Výstražný trojúhelník je nezbytná pomůcka pro označování místa, kde se stala nehoda nebo se na cestě vyskytla nějaká překážka. Pokud musíte neodkladně zastavit, či máte poruchu auta a nemůžete s ním pokračovat v jízdě, nezapomeňte za své auto umístit trojúhelník. Vzdálenost, v které by měl být umístěný je na běžné silnici 50 metrů, na dálnici pak 100 metrů.

Kolo

Rezervní pneumatika

Rezervní pneumatika či výbava pro opravu kola je poslední položkou povinné výbavy. Je dobré ovládat také základy, jak kolo vyměnit, pro případ, že by v okolí nebyl nikdo, kdo by vám s výměnou pomohl. Určitě je levnější vyměnit si kolo než volat odtahovku. Tohle jsou položky povinné výbavy v České republice. Nezapomeňte ale, že v různých zemích Evropské unie se povinná výbava lišší a pokud jedete například na dovolenou, je dobré si zjistit, jaké zákony platí v dané zemi, abyste se vyhnuli nepříjemnostem.