Jsou elektromobily skutečně ekologičtější?

Jednou z odpovědí na stoupající trend ekologismu je mimo jiné i stále větší propagace elektrických automobilů. Ty totiž neprodukují žádné zplodiny, a tak jsou považovány za ekologickou variantu osobní dopravy. Avšak i ony mají své kritiky.

 

Jedním z hlavních bodů je jejich dojezd. Ačkoliv ten se totiž stále zvyšuje, stále ještě nedojdeme na plně nabitou baterii takovou vzdálenost jako na plnou nádrž. Navíc je u nás síť dobíjecích stanic stále ještě poněkud řídká, na rozdíl od klasických benzínek.

 

Problémem je také otázka, zda je tento způsob dopravy skutečně tak ekologický, jak je nám předkládáno. Koneckonců, elektřina, kterou baterie dobíjíme, musí být nějak vyrobena. Také výroba sama není zrovna nejekologičtější, stejně jako jejich likvidace. Také je potřeba ony stanice na dobíjení rozvézt. Jak to tedy je?

 

starý typ auta

 

To vše je samozřejmě pravda, avšak často se zapomíná na jeden podstatný detail. Tím je fakt, že se počet automobilů na našich silnicích neustále zvyšuje. Zatímco například ještě před pár desetiletími bylo jeho vlastnictví něčím výjimečným, a rodina měla obvykle maximálně jeden vůz, dnes má vlastní auto prakticky každý, kdo vlastní řidičský průkaz.

 

Tento vývoj je způsoben především relativně se snižující cenou ojetých vozů. Ty lze dnes pořídit za poměrně levnou částku. I ne zrovna bohatá rodina si tak může dovolit jich vlastnit hned několik. Ovšem jen málokdo si uvědomuje důsledky.

 

moderní automobil

 

Čím více je automobilů, tím více produkují zplodin. Je to jednoduchá přímá úměra. A ačkoliv jsou zde samozřejmě snahy je snížit, například za pomoci emisních limitů, počet vozů na silnicích roste mnohem rychleji, než stačí tato opatření kompenzovat.

 

A to je také důvod, proč jsou elektromobily tak propagovány. Jistě, ani ony nejsou dokonalé, a mají své mouchy. Přesto je to přeci jen lepší řešení než nechat vše v současném stavu. Navíc je pravděpodobné, že se ony problémy v průběhu času vychytají. Proto, pokud nám jde alespoň trochu o životní prostředí, bychom nad nimi měli uvažovat.