Jak zazelenit malou domácnost?

Rostliny se nyní stávají často vyhledávanou dekorací do všech bytů i domů. Protože však rostliny potřebují dostatek místa, které jim majitel malého bytů není schopen nabídnout, naskýtá se možnost pěstovat rostliny ve vzduchu. K dostání jsou závěsné květináče, kokedamy, aerária, macramé či jiné vzhledné dekorace, které skvěle zapadnou do jakéhokoliv interiéru. Často jsou tyto dekorace určeny ke konkrétnímu typu rostliny a proto je nutné při výběru na tuto skutečnost myslet.

Epipremnum aureum

  • Závěsné květináče

Instalují se převážně přímo do prostoru, nejlépe v blízkosti oken. Závěsné květináče jsou určeny převážně pro převislé rostliny. Nejvhodnější zelení budou tedy rostliny z rodu Epipremnum, Hedera a další.

  • Kokedamy

Jedná se o mechovou kouli, která odděluje substrát od vnějšího prostředí. Jde tedy o jakýsi květináč, který však mnohem více udržuje vlhkost a péče o rostlinu je jednoduší. Vzhledem k jednoduchému provedení si můžete kokedamu vytvořit sami doma. Kokedamy se nejčastěji zavěšují do prostoru, neboť jejich kulovitý tvar jim neumožňuje stát na pevném podkladu.

mechová kokedama

  • Aerária

Tyto malé skleníčky různých tvarů působí v interiéru velmi esteticky. Aerária se nejčastěji osazují epifyty, tedy nepotřebují k životu půdu. Vhodné epifytní rostliny jsou Tillandsie či Vriesea. Jestliže jsou aerária dostatečně hluboká, mohou se naplnit vodou a pěstovat v nich velmi nenáročné ale estetické řasokoule. Skleněné aerárium můžete zavěsit do prostoru či ke zdi.

  • Macramé

Macramé závěsy na rostliny se v posledních letech těší velké oblibě, především v kombinaci s boho interiéry. Macramé si můžete vytvořit sami doma tak, aby přesně zapadl do vašeho interiéru. Nejčastěji se používají přírodní příze, které mohou být kombinovány s dřevěnými korálky či větvemi. Do těchto závěsů se hodí jakékoliv rostliny, neboť se do macramé vkládají zasazené v květináči.