Bílkoviny kde se jen podíváš

Tuto situaci moc dobře známe jistě všichni. Jdeme na nákup do obchodu a v každém regálu na nás doslova přímo křičí potraviny, které jsou obohaceny o protein. S přídavkem bílkovin se v dnešních dnech vyrábí snad úplně všechno. Můžeme narazit na proteinové jogurty, pečivo, tyčinky, vločky, sladkosti a spoustu dalších. Nebude trvat dlouho, a novinkou na trhu bude speciální zelenina a ovoce s vysokým obsahem právě bílkovin.

Důvodem tohoto velkého boomu je hlavně nárůst zájmu o nejrůznější pohybové aktivity, fitness, posilování a navštěvování fitness center. Bílkoviny jsou totiž hlavní stavební složkou pro budování svalové hmoty. Spousta jedinců už ovšem touhu po svalové hmotě žene do opravdových extrémů, takže si protein přidávají do každého jídla a jako bonus je ještě pro jistotu zapíjí proteinovými nápoji. Pravdou ovšem je, že ve většině případů tělu bohatě vystačí i bílkoviny, které přijímá z běžné stravy. Pojďme si tedy společně představit potraviny, které jsou na obsah této látky bohatší než jiné a z jakého jídla načerpat bílkoviny https://www.bmikalkulacka.cz/z-jakeho-jidla-nacerpat-bilkoviny-kdyz-nevyhledavate-maso.

Kuřecí maso

Hlavním zástupcem je jednoznačně maso a kvalitní výrobky z něj. Nejbohatší jsou nejspíše kuřecí prsa bez kůže, dále pak krůtí prsa, hovězí přední, hovězí zadní, dančí maso, vepřová panenka a hovězí svíčková. Z masných výrobků poté parmská šunka prosciutto a drůbeží šunka. Pokud dáváte přednost spíše mořským plodům, určitě sáhněte po krevetách, které dosahují stejných hodnot, jako například kuřecí stehna, tuňákovi, kterým lze nahradit hovězí maso, anebo třeba pstruha.

Kostičky tofu

Další věcí, jež byste mohli zařadit do stravy jsou sýry, u kterých je ovšem jejich nevýhodou často vyšší obsah tuků. V hodnotách bílkovin ovšem dosahují uspokojivých hodnot. Nejlépe je na tom sýr parmazán, gouda a dále pak olomoucké tvarůžky. Vhodný je také kozí sýr tvrdý. Z mléčných výrobků dosahuje nejlepších hodnot bílý řecký jogurt, tyto hodnoty už ovšem nejsou nijak závratné. Z toho důvodu také většina sportovců sahá po syrovátkovém proteinu, jehož hodnoty se pohybují okolo neuvěřitelných 71 gramů bílkovin na 100 gramů hmotnosti.

Z příloh je vhodná exotická quinoa, na kterou narazíte v každé prodejně zdravé výživy. Z oříšků sahejte po chutných arašídech v přírodní podobě, nikoli po solených a pražených. Vegani hodnoty bílkovin nejčastěji získávají z tofu, které je na tom hodnotově také velice dobře.