Pomáhají auta nebo škodí?

Auta nám slouží k popojíždění z místa na místo a k převážení různých nákladů. Někdy jsou firemní, takže k tomu slouží podnikům, které to potřebují, nebo taky vozí lidi a náklady lidí, kteří si to u těch podniků objednají. Ale auta si kupují i obyčejní lidi jen sami pro sebe. A i těm se to asi vyplatí, i když taková auta stojí hodně velké peníze.

Někdo si teda koupí auto a pak s ním jezdí tak, jak potřebuje. A pořád za něco platí. Třeba za pohonné hmoty, třeba za opravy, servis, povinné technické prohlídky, povinné ručení nebo jiné pojištění. A taky třeba za garáž, aby nemusel parkovat někde venku, kde by mu mohl auto někdo nabourat nebo jinak poškodit.

závodní auto

Ale auta nejsou jenom dobrá. Auta nám taky dělají problémy. Někdy třeba proto, že je jich moc a musíme teda stát v dlouhých kolonách, než se vůbec někam dostaneme. A to není všechno. Problém je i s tím, že se tak zamořuje životní prostředí, že auta hlučí. A o dopravních nehodách, které nás stojí majetek, zdraví a třeba i životy, ani nemluvě.

rezavé auto

A tak nám auta pomáhají. Ale taky škodí. To jak to kdo vezme. Auto je vždycky dobré i špatné. Ale vlastně ne auto samo. Dobrý nebo špatný je zásadně jenom ten, kdo si auto koupí nebo řídí nebo obojí. To člověk tu může za všechno, co v souvislosti s auty máme. A tak by se měli všichni lidi zamyslet, jestli auto doopravdy potřebují. Někdy se bez něj totiž dá snadno obejít. Máme přece i hromadnou dopravu, která ve městech slouží tak dobře, že jsou vlastní auta zbytečná. A když jsou zbytečná, neměli bychom s nimi jezdit. Nejen proto, že to vychází draze, ale i proto, že tím znepříjemňujeme život ostatním účastníkům silničního provozu. Těm, kdo by chtěli pohodlně a včas někam dojet, ale nemůžou. Protože jim ostatní motoristi překážejí a brzdí je.

Ale to je jako házet hrách na zeď. Auta jsou pohodlná. A proto je má každý, kdo na ně má. I když jsou s tím potíže.