Jsou baterie pro fotovoltaiku skutečně nezbytné?

Asi není žádným tajemstvím, že každý z nás chce co nejvíc ušetřit. Koneckonců, za ty peníze si můžeme koupit něco jiného, co chceme či potřebujeme. Ovšem ušetřit není pro většinu z nás nic jednoduchého.

Jednou z možností je pak snížit své výdaje například za elektřinu. Není totiž pochyb, že ta je poměrně drahá, a zároveň jí potřebujeme stále víc a víc, jak se běžnou součástí našich domácností stává stále více přístrojů. Problém ovšem je, že to není tak snadné.

fotovoltaika1

Jednou z možností je pořídit si vlastní malou domácí elektrárnu. Díky tomu nebudeme muset platit velkým firmám za dodávku proudu, a vyrobíme jen tolik, kolik skutečně spotřebujeme. Za nejlevnější je pak považována ta solární, neboť zde není nutné platit ani za palivo.

Pokud se rozhodneme ji instalovat, zjistíme, že často používanou součástí jsou i baterie pro fotovoltaiku. Ty mají za úkol akumulovat vyrobenou a nespotřebovanou elektřinu. Především během jasných letních dnů, kdy Slunce svítí dlouho, totiž bývá vyrobeno více proudu, než zvládneme spotřebovat. Aby pak tento přebytek nebyl neužitečně vyčerpán, akumuluje se v oněch bateriích.

To má tu výhodu, že je možné jej pak použít v době, kdy Slunce nesvítí a výroba proudu ustala. To oceníme například zejména v zimě, kdy je hodin slunečního svitu méně, a kdy se tedy nezvládne vyrobit tolik elektřiny.

fotovoltaika2

Faktem je, že pokud chceme solární elektrárnu používat jako jediný zdroj elektřiny, pak jsou baterie nezbytné. Pokud jej budeme využívat pouze jako doplňkový, pak se bez nich můžeme obejít – i za ně se totiž musí při instalaci platit, takže je levnější, pokud je nepoužijeme.

Záleží tedy na naší situaci, jak se rozhodneme. Je však nutné poznamenat, že i když baterie použijeme, je jen málo pravděpodobné, že solární panely vyrobí dostatek elektřiny pro pokrytí naší spotřeby. Nejedná se tedy o způsob, jak plně nahradit dodávku z běžné sítě.