Je internetová kalkulačka čisté mzdy dostatečně přesná?

Pokud se podíváme na kterýkoliv pracovní inzerát, téměř vždy tam najdeme rozsah mzdy, kterou si budeme moci vydělat. A je to jen pochopitelné, koneckonců je to pro většinu z nás rozhodující údaj. Co si však mnoho lidí neuvědomuje je fakt, že se vždy jedná o hrubou mzdu.

Je to samozřejmě pochopitelné – vyšší částka vypadá na inzerátu lépe. Navíc je zde fakt, že koeficienty pro výpočet čisté mzdy se poměrně často mění, stejně tak nejsou u všech zaměstnanců odečítány stejné položky.

penize4

Ano, některé věci, jako jsou sociální a zdravotní pojištění či daň ze mzdy, se musí počítat prakticky vždy. Avšak například slevy na dítě náleží jen těm, kteří splňují dané podmínky. Podobně je tomu i u jiných položek. Je tedy jasné, že nelze předem přesně říci, kolik si onen člověk může vydělat.

Jistě, mohli by tam dát možný rozsah mzdy, avšak problém je v tom, že by byl příliš velký. Navíc, jak již bylo řečeno, vyšší částka zkrátka vypadá lépe.

Dobrá, ale pro nás je důležité především to, jakou částku skutečně za odvedenou práci každý měsíc dostaneme. Je tedy dobré, abychom přepočítali tuto hrubou mzdu na čistou. To však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

penize7

I proto mnoho lidí využívá nejrůznější internetové programy a aplikace, jako je například kalkulačka čisté mzdy. Zde zadáte potřebné údaje a program sám vám vypočítá, kolik přibližně bude vaše čistá mzda činit. Její použití je poměrně jednoduché, a tak si každý může snadno zjistit, co může od daného zaměstnání očekávat.

Otázkou však je, nakolik můžeme těmto výpočtům věřit. Jsou dostatečně přesné? Odpověď zní, že ano. Samozřejmě výsledek nikdy nebude stoprocentně odpovídat realitě, avšak je dostatečně blízko k tomu, abychom si mohli udělat alespoň přibližnou představu a podle toho naplánovat výdaje na další měsíc či se rozhodnout, zda danou práci přijmou. A to většině z nás bohatě stačí.