Chcete si koupit psa?

Přemýšlíte nad tím, že rozšíříte vaši rodinu, ale pořídit si dítě je moc velký krok, ale koupit si morče zase moc malý? Kupte si psa! Ano, jedná se pomalu o takové klišé, nicméně nevěště hlavu. Spousta lidí si koupí psa a není za tím žádný módní trend. Nicméně pokud byste přeci jen chtěli psa jen proto, že fotky s ním vypadají dobře na sociálních sítích, raději si ho nekupujte. Přeci jen štěně je velký závazek, který s vámi bude několik let.

malé štěně

Pokud jste si však vše pečlivě promysleli a jste si jistí, že malého pejska určitě chcete, čeká vás hned další problém – výběr rasy. Různá plemena se od sebe liší hodně vzhledem, temperamentem, srstí, ale i prodejní cenou. Například akita inu prodej je velmi vzácný a tak se cena malých štěňat může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Oproti tomu více častá plemena, jako je například labrador, nebo vlčák, se prodávají podstatně levněji.

ležící pes

Nicméně cena není vše. Je tu také volba toho, zda si pořídit psa z útulku, čistokrevného bez papíru, nebo čistokrevného s rodokmenem. Víte, jak vybrat? Ono se vybírá poměrně snadno. Pokud chcete čistokrevného psa, nicméně nechcete utrácet za psa s rodokmenem a tak se rozhodnete koupit psa čistokrevného bez papírů, musíte počítat s tím, že takovýto pes častokrát není čistokrevný. Proto vám velmi často ze štěňátka vyroste úplně něco jiného.

Prostě a jasně, u bezpapírových psů nikdy nemáte jistotu, s čím byl pes křížen a jaké měli jeho rodiče nemoci. Vše zjistíte až v průběhu života – a nehledě na to, že někteří bezpapíroví psi jsou ještě dražší, nežli ti papírový (jako například francouzský buldok). V takovém případě se vám vyplatí koupit si psa z útulku, který je levný a bude vám vděčný za to, že jej máte rádi – a stejně tak jako u bezpapírového psa, je to jako sázka do loterie, co se z něj vyklube.